Akrabalık DNA Testi

DNA Akrabalık Testleri, 2 yada daha fazla birey arasında herhangi bir biyolojik akrabalık ilişkinin olup olmadığını anlamak için yapılır. Bu test, çocuğun babası olduğu iddia edilen birey DNA Babalık Testini yapmak için müsait olmadığı yada teste katılım gösteremediği durumlarda yapılır. Bu tip durumlarda iddia edilen baba yerine diğer akrabalar arasındaki genetik ilişkiden yola çıkarak sonuca gidilir. İddiayı yorumlamak için idda edilen babanın analiz için müsait bulunmadığı durumlarda direk akrabalar arasındaki genetik ilişkinin yorumlanması ile sonuç elde edilebilmektedir. Bu tarz testlere büyükbabalık yada amca/tezye testleri denilmektedir. DNA profil testleri aynı zamanda kardeşler arasındaki genetik profillerin yorumlanmasına izin vermektedir. Bu tarz testlere ise DNA Kardeşlik Testi denilmektedir.

Deneyler için müsait olan kişilere gore farklı metotlarda çeşitli analizler yapılabilmektedir. Bizim size önerilerimiz ise;

Kısa Tandem Tekrar Testi (STR Test): Farklı cinsiyetten olan ve kardeş bireylerin aynı ebeveynden olup olmadıklarının tanımlanmasında kullanılmaktadır.

Y Kromozom Testi: Sadece erkek bireyde bulunan kromozomdur. Erkek kardeşler yada akrabalar arasındaki genetik bağ, baba soyu bu tip test ile yorumlanır.

X Kromozom Testi: Aynı babadan fakat farklı anneden kardeş olma olasılığı idda edilen kız kardeşler arasındaki genetik bağı tanımlamak için kullanılır.

MtDNA Test (Mitochondrial DNA): Erkek yada bayan iki birey arasındaki anne soyun tanımlanması için kullanılır.

DNA Testi İçin Bizimle Ne Gibi Bilgiler Paylaşmalısınız?

DNA Testi istekleriniz doğrultusunda analizlere başlamadan önce siz müşterilerimizden kimin için testin istendiği, aradaki akrabalık ilişkileri, cinsiyetler, teste katılacak olan kişi sayısı ve hangi kişilerin teste katılımını sağlamak isteyip istemediğiniz gibi bilgilerin bizlerle paylaşılmasını istemekteyiz. Eğer teste katılacak kişilerden ayrı şehirlerde ikamet edenler var ise sizlere bazı farklı kitler göndermemiz gerekecektir. Kardeşlik testlerinde kitin içinde hazır olarak bulunan kardeşlik dökümanını doldurduktan sonra aldığınız örneklerle birlikte bize geri göndermeniz gerekmektedir.


GOOGLE Tags