Annelik DNA Testi

Annelik Testi yapılırken anne ve çocuğun ortak olması gereken DNA bölgeleri birbirleri ile karşılaştırılır. Eğer çocuk ile anne analiz edilen gen bölgeleri aynı ise test edilen anne adayı çocuğun gerçek annesidir. Çocuğa anneden geldiği bilinen genetik bilgi, test edilen anne adayınınki ile eşleşmiyorsa test edilen anne, çocuğun gerçek annesi değildir.

DNA parçaları, adli tıpta kullanılan aynı elektroforetik teknik kullanılarak analiz edilerek, bir bireyin kendine has özellikleri (“genetik parmak izi”) kurulduktan sonra biyoistatistik prosedür %100′e yaklaşan doğruluk oranı ile annelik olasılığını belirlemek için kullanılır.

Annelik Testi İçin Anne ve Babanın Onayı Gerekli Midir?

Annelik testi yapılırken mutlaka analiz yapılacak kişilerin onayı alınmalıdır. Testin yapılacağı kişi 18 yaşından küçük ise resmi anne ya da resmi babadan onay alınması gerekmektedir.

Annelik Testi İçin Kimlerden Örnek Alınmalıdır?

Anne ve çocuktan örnek alınması yeterlidir.

Şehir Dışından Annelik Testi Yaptırabilir Miyim?

Annelik testi için gerekli olan örnekler ilgili personelimiz tarafından bulunduğunuz yerden alınabilmektedir. Şehirlerarası hizmetimiz ek ücrete tabidir. İletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Annelik Testi Süreci Kaç Gündür?

 Annelik testi 7–10 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Annelik Testi Fiyatı Nedir?

Test ücreti için lütfen merkezimizle irtibata geçiniz.

Annelik Testi SGK Kapsamına Girer Mi?

Annelik testi teşhis ve tedavi edici test kapsamına girmediği için SGK kapsamına girmiyor.

Annelik Testi Sonuçları Mahkemede Delil Olarak Kullanılbilir Mi?

Özel genetik tanı merkezlerinde yapılan Annelik Testi sonuçları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Ancak bazı mahkemelerde delil olarak kabul edilmektedir.

Annelik Testi Sonuçlarını Kimler Öğrenebilir?

Sonuçlar gizlilik prensibi çerçevesinde sadece test yapılan kişilere elden rapor teslimi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Telefonla ya da diğer yollarla asla başka bir kimse ile bilgi paylaşımında bulunulmamaktadır.


GOOGLE Tags