BABALIK DNA TESTİ

Babalık Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Babalık Testi yapılırken babanın ve çocuğun ortak olması gereken DNA bölgeleri birbirleri ile karşılaştırılır. Eğer çocuk ile babanın analiz edilen gen bölgeleri aynı ise test edilen baba adayı çocuğun gerçek babasıdır. Çocuğa babadan geldiği bilinen genetik bilgi, test edilen baba adayınınki ile eşleşmiyorsa, test edilen baba çocuğun gerçek babası değildir.

Babalık test iki aşamadan oluşur: DNA parçaları, adli tıpta kullanılan aynı elektroforetik teknik kullanılarak analiz edilerek, bir bireyin kendine has özellikleri (“genetik parmak izi”) kurulduktan sonra, biyoistatistik prosedür %100′e yaklaşan doğruluk oranı ile babalık olasılığını belirlemek için kullanılır.

Babalık Testi İçin Anne ve Babanın Onayı Gerekli Midir?

Babalık testi yapılırken mutlaka analiz yapılacak kişilerin onayı alınmalıdır. Testin yapılacağı kişi 18 yaşından küçük ise resmi anne ya da resmi babadan onay alınması gerekmektedir.

Babalık Testi İçin Kimlerden Örnek Alınmalıdır?

Baba ve çocuktan örnek alınması yeterlidir.

Şehir Dışından Babalık Testi Yaptırabilir Miyim?

Babalık testi için gerekli olan örnekler ilgili personelimiz tarafından bulunduğunuz yerden alınabilmektedir. Şehirlerarası hizmetimiz ek ücrete tabidir. İletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Babalık Testi Süresi Kaç Gündür?

Babalık testi 7–10 iş günü içerisinde sonuçlanır.

 

Babalık Testi Ücreti Ne Kadar?

Test ücreti için lütfen merkezimizle irtibata geçiniz.

Babalık Testi SGK Kapsamına Girer Mi?

Babalık testi teşhis ve tedavi edici test kapsamına girmediği için SGK kapsamına girmiyor.

Babalık Testi Sonuçları Mahkemede Delil Olarak Kullanılabilir Mi?

Özel genetik tanı merkezlerinde yapılan babalık testi sonuçları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bazı Mahkemelerde delil olarak kabul edilmektedir.

Babalık Testi Sonuçlarını Kimler Öğrenebilir?

Sonuçlar gizlilik prensibi çerçevesinde sadece test yapılan kişilere elden rapor teslimi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Telefonla ya da diğer yollarla asla başka bir kimse ile bilgi paylaşımında bulunulmamaktadır.


GOOGLE Tags